Mŕtvola musí zomrieť

Nie ste prihlásený, alebo nemáte predplatený prístup, alebo Vaša platba ešte nebola potvrdená.
Pokúste sa po chvíli obnoviť stránku.

Mŕtvola musí zomrieť

Komédia

96 min., 2011

Réžia: Jozef Paštéka

Produkcia: Trigon production, s.r.o.

Producenti: Patrik Pašš

Scenár: Jozef Paštéka

Kamera: Peter Kelíšek

Strih: Alena Spustová

Námet: Jozef Paštéka

Zvuk: Peter Németh

Hudba: Vašo Patejdl, Vladimír Martinka

Hrajú: Miroslav Noga, Dorota Nvotová, Veronika Žilková, Peter Marcin, Ľubomír Paulovič, Michaela Drotárová, Marián Gajšberg, René Štúr, Eva Landlová, Vlado Černý, Marián Labuda

Hlavné postavy sú vysokoškolskí učitelia, melancholický básnik Krištof, jeho žena Naďa a jej brat Bandy, rektor univerzity. Krištof odmieta švagrov kariérizmus a vyznáva taoistickú pasivitu, trpí dokonca narkolepsiou (spavá nemoc). Pri kontakte s nežným pohlavím však, ako zázrakom, ožíva. Tak ako v kentaurovi pulzuje v ňom večný rozpor medzi ľudskou hlavou a zvieracím telom, medzi etickým ideálom a vášňou. „Bože, kedy mi už dopraješ impotenciu, bude koniec trápenia…“, povzdychne si Miro Noga v roli Krištofa.

Príbeh odštartuje scéna nevery: Naďa prichytí manžela pri „konzultácii“ so študentkou Silviou, ktorá trpí nymfomániou. Krajne roztrpčená navštívi priateľku právničku a rozbehne rozvodové konanie. Na benzínovom čerpadle stretáva drzého chlapíka, ktorý ju smrteľne urazí. Vytryskne z nej zlosť na celé mužské plemeno a kopne ho z celej sily do zadku. Chlap ju prenasleduje až domov. V hororovej temnote chodby ho vydesená Naďa udrie zväzkom kľúčov tak nešťastne, že muž padne na zem a viac sa nehýbe. Táto nečakaná udalosť odštartuje rad ďalších nepredvídaných situácií…

Režisér o filme:

Už dlhšie pociťujem únavu z filmov, ktoré sa predbiehajú v drastickosti a krutosti - a tak som nakrútil príbeh, ktorý divákovi prinesie zábavu, povzbudenie a napokon aj životnú nádej. Groteska o manželskej nevere, konflikte s kriminálnikom, o vzájomnom blížení rodičov, detí aj iných blížnych - ukrýva v sebe myšlienku, že manželstvo je síce smrteľne vyčerpávajúci zápas, ale zatiaľ sa pre spolužitie muža a ženy nič lepšie nevynašlo. Len treba nabrať silu odpustiť.

Filmová komédia ma už od detstva fascinovala, po kine som kamarátom prehrával scény z burlesiek, a znova sme sa na nich smiali. Najbližší mi vždy boli „smutní komici“ - Buster Keaton, Bourvile, Sellers - aj Miro Noga, ktorý je tiež z rodu bielych klaunov.

Komédia je v dejinách slovenskej kinematografie biela vrana, takmer vyhynutý druh. Na rozdiel od expresívnej tradície našich veselohier – humor „Mŕtvoly“si žiadal hodinársku presnosť v irónii dialógov, v budovaní gagov aj situačnej komiky. Najdôležitejší pritom stále zostáva výber a práca s inteligentnými hercami rovnakej krvnej skupiny akými sú Noga, Žilková, Marcin, Paulovič, Geišberg, Nvotová, Štúr a ostatní. Film sme nakrútili za 28 dní, bez jediného sklzu - a vo švungu nás pri tom držala skvelá adrenalínová Veronika Žilková.

Vystrašiť, ba aj rozplakať diváka nie je príliš zložité, ale rozosmiať ho je neuveriteľne ťažké. Držal som sa rady Martina Hollého - "umenie réžie je v tom, že sa obklopíš jedničkami v každej disciplíne". A ja som spolupracoval s producentom Patrikom Paššom a so skvelým štábom - kameramanom Petrom Kelíškom, strihačkou Alenkou Spustovou, architektom Oliverom Csikym, zvukárom Petrom Némethom, Vašom Patejdlom, Vladom Martinkom a ostatnými. Verím, že diváci potvrdia, že to vyšlo - smiech totiž lieči a nikdy ho nie je dosť.

Link CSFD: http://www.csfd.cz/film/271101-mrtvola-musi-zomriet/


SMS platba pre SR   SMS platba pre ČR
1 film/24 hodín 48 hodín 1 film/24 hodín 48 hodín
1 € 2 € 30 CZK 60 CZK
Objednať Objednať Objednať Objednať

Kliknutím na Objednať súhlasím so začatím poskytovania elektronického obsahu Kinocola pred uplynutím lehoty na odstúpenie od zmluvy. Udelením takéhoto súhlasu strácam právo na odstúpenie od zmluvy.


Podobné filmy


Kontaktujte nás

Partneri

FilmPark

Audiovizualny fond